Bezpieczenstwo lotnictwa cywilnego

Płytki bezpieczeństwa (bursting discs)są zamiennie określane mianem membrany bezpieczeństwa, rupture disc lub głowicą bezpieczeństwa. Traktowane są w przeciwnych gałęziach i branżach. Zawsze wszędzie tam, gdzie pojawia się realne ryzyko związane ze wzrostem ciśnienia do niebezpiecznie wysokiego stopnia, co mogłoby spowodować do dużej awarii urządzenia.

Zastosowanie płytek stanowi odpowiedź na pytanie co wtedy jest płytka bezpieczeństwa.

Montaż płytek potrafi stanowić aktywny bądź w połączeniu z zaworami bezpieczeństwa. Dzięki szerokiemu systemowi montażu, czyli połączeniu płytki oraz zaworu bezpieczeństwa gromadzi się ochronę zaworu przed niszczącym wpływem czynników atmosferycznych i środowiska naturalnego.

Płytki są znacznie tańsze niż zawory, wyróżniają się krótszą żywotnością, ale sporo pań spośród nich dysponuje.

Płytka bezpieczeństwa uczestniczy w niniejszy zabieg, że błyskawicznie odprowadza medium robocze od zabezpieczonego urządzenia, np. zbiornika. Po wykryciu niebezpiecznie wysokiego ciśnienia płytka pęka, w środowisku nacięcia. W wyniku przerwania w zbiorniku powstaje wolny wybór a nie przychodzi do eksplozji czy awarii zbiornika.

Największym powodzeniem zajmują się najlżejsze i średnio zaawansowane technologicznie płytki. Istnieją obecne modele, które stanowią specjalne nacięcie. Jeżeli tylko przybędzie do poważnego wzrostu ciśnienia lub nagromadzenia pyłów lub gazów to płytka automatycznie pęka, przez co nie dochodzi do wybuchu.

Przydatne są również płytki bezpieczeństwa, jakie są nacinane w możliwość laserowy. Mogą korzystać użycie w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, farmaceutycznym, w sfery ekologicznej, w motoryzacji itp.