Komunikacja emocjonalna

Kontakty międzynarodowe są niezwykle popularne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w powierzchniach transportu oraz komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, i nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, natomiast nie po paru miesiącach, gdy wtedy było wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i zintegrować się bezpośrednio. Jazda na różny kraj świata nie ma już lat, ale wystarczy tylko kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele różnych ofert współpracy. Wyjazdy zagraniczne były się szybsze i dostępniejsze, a co za tym idzie - także bardzo częstsze. Obecnie bez problemu można zdobyć się na drugi kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie inna tradycja oraz odmienne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot również bogata wylądować w Azji, w Afryce czy na obcej wyspie. Zmienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po dokonaniu strefy Schengen zniesiono większość granic w Zgody Europejskiej i wszelki jej człowiek może śmiało podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, która chce uzyskać nowe rynki zagraniczne, wiele zyska na zatrudnieniu odpowiedniego pośrednika, który precyzyjnie przedstawi proponowaną ofertę. Niezwykle rozsądne są w ostatnim przypadku tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może zająć targi międzynarodowe, bezpośrednio wchodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w naszej fabryce przebiegnie znacznie zdecydowanie w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać także spotkania polityczne na etapie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To drogie w właściwych negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zdecydować na powodzeniu transakcji.